| MeGustaaaaa a întrebat:

Cum se scrie corect: "mersi" sau "merci"?laughingFunda!

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

„Merci" nu există în dex.
Evident, prescurtarea corectă a interjecției „mulțumesc" este „mersi".
Numai bine!

9 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Mai de curand s-au introdus si formele de pronuntare in romana in dex.
De exemplu, in loc sa scrii "merci", scrii"mersi", in loc de "iceberg"poti lejer sa scrii "aisberg".
Ramane la latitudinea ta.Eu folosesc "merci".

| a1doru a răspuns:

Mersix rolling on the floor

| Holocaust a răspuns:

"Merci" e în franceză. Noi, ca ţăranii, nu ştim să fim originali. Aşa apar neologismele.Corect, în română, ar fi"Mersi".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merci, sigur!
Cred ca ai glumit cu intrebarea, nu?

| GeorgianaD19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect e " mersi "!

| fluture156 a răspuns:

Merci e un cuvant in franceza, deci cred ca asa se scrie corect.

| GeorgianaD19 a răspuns (pentru fluture156):

Usor sa vorbesti cand nu consulti surse avizate. Corect e "mersi" happy In franceza e "merci".

| Carmenssyta a răspuns:

Merci vine din franceza.Noi folosim si mersi.Nu se poate spune ca ''mersi'' este gresit, dar originalul este ''merci''. Poti folosi cuvantul cum vrei.

| inna33 a răspuns:

Mersi.big grinfunda:*