| anonim_4396 a întrebat:

Cum intelegeti expresia "cheile Bicazului"?

Răspuns Câştigător
| beyondbirthday a răspuns:

Nu-i expresie. Ai putea-o cataloga drept forma de relief sau minune a naturii. Suna a expresie, dar nu e.

5 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Nu prea ai ce sa filozofezi la expresia asta care nici macar nu este o expresie este mai degraba un termen. Se foloseste termenul de,, Chei'' cand este vorba despre o formațiune geomorfologică, care este o porțiune de vale strâmtă, cu versanți înalți, abrupți, săpați în roci dure. Cheile se formează prin săparea, sau acțiunea de eroziune a unui curs de apă de suprafață, sau prin acțiunea apei subterane, condiția esențială fiind existența unor pereți stâncoși alcătuiți dintr-o rocă dură.
Cam atat. happy

| absurd a răspuns (pentru CristianCRS):

Cristian sunt trei termeni(esentiali) de formatiuni geomorfologica CHEI, CANION si pe al treilea l-am uitat. Poti sa-mi spuihappy mersi anticipat

| CristianCRS a răspuns (pentru absurd):

Din cate stiu al treilea termen este ravene, dar nu sunt sigur daca la el te refereai mai sunt dolinele, avenele, sper sa fi fost de ajutorhappy.

| absurd a răspuns (pentru CristianCRS):

Ce clasa esti omule?happy

| Laur_Laur_1995_OhE9 a răspuns:

Eu cred ca inseamna nimic