| Serban_Costy_1972 a întrebat:

Cum pot sa fac o fabula scurta de invatat pentru la test pntru la "Cainele si catelul"

1 răspuns:
| noris1998 a răspuns:

Trebuie doar sa inveti niste idei ca punct de reper pe care le dezvolti in test happy
Am sa te ajut putin
Uite niste tipuri: - aceasta opera satirizeaza acei oameni care promoveaza egalitatea si democratia, dar care nu le practica
- trebuie sa te legi de personaje cu carater omenesc
-ca si concluzie : opera se incadreaza speciei literare fabula. deoarece autorul isi exprima atitudinea critica fata de realitatea contemporana, satirizand defecte umane : ipocrizia si parventismul, apeland la personaje preluate din lumea animalelor pe care le personifica atribuindu le insusiri omenesti

Sper ca este de folos! happy O seara buna sa ai si spor!