| FeeLThePower a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu O characterizare a personajului Samson din Fabula "Cainele si catelul" plzz

1 răspuns:
| Alecssa a răspuns:

Samson simbolizeaza dorinta de parvenire vadita in discursul nesincer prin care cauta sa-i impresioneze pe ascultatorii sai. Minciuna il ajuta sa-si sustina ideile si pozitia pe care o doreste egala cu a celor mari, cei de rang boieresc. Afisand o falsa modestie, el cauta sa atraga multimea de partea sa, iar prin tonul sforaitor, bazat pe argumente de ordin social-politic ("lumea se ciopleste", "In tari civilizate / Este egalitate"), el vrea sa-i convinga pe cei simpli, care nu cunosc bine situatia si pot fi usor manevrati si pacaliti de falsii politicieni. El sustine egalitatea intre semeni, ceea ce se dovedeste a fi, in final, o minciuna.