| DixxieMdl a întrebat:

Ce morala reiese din fabula,, Cainele si catelul``?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.http://www.e-scoala.ro/referate/romana_cainele_si_catelul.html
Morala este simplă: dulăul dorea egalitate cu cei mai puternici decât el, iar în faţa celor slabi dorea să menţină diferenţa de poziţie socială. Dialogul este utilizat în convorbiera dintre personaje pentru a scoate în evidenţă trăsături ale caracterului acestora: ipocrizia şi naivitatea.
Bafta!;)

2 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Ca unu e mare boss, jmecher mafiot si celalat e un parlit, un pripas

| FlorinMihai2014 a răspuns:

Morala este ca nu trebuie sa credem tot ce auzim.