| DoBrIsAn a întrebat:

Cum sa citesc mai repede?
Adica 1000-500 cuvinte pe minut.

4 răspunsuri:
| biadia a răspuns:

Cu cat citesti mai mult, cu atat vei parcurge mai repede paginile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti sa mai zis, 1000 cuvinte pe minut inseamna ~ 16 cuvinte pe secunda, daca nu cumva esti vreun robot va fi imposibil asa ceva

| DoBrIsAn explică:

Sunt oameni care citesc si 3000 cuvinte pe minut

| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde ce citesti! Daca citesti Shakespeare sau Dostoievski, iti trebuie timp de reflexie!
Dar tu vrei sa citesti ziarul sau pe Cartarescu! Atunci e simplu! Sunt doar cuvinte goale!
In acest caz, incerci sa cuprinzi toata pagina in raza vizuala, si citesti in diagonala rapid.Iti trebuie cam o jumate de ora de exercitiu!
Poti incepe mai intai cu o carte tot maculatura,, pe care sa o fi citit-o mai inainte, pentru 'calibrare'.