| codra a întrebat:

Cam cat de repede ar trebui sa scriu ca sa ma fac dactilografa? Cate cuvinte pe minut?

4 răspunsuri:
| borsec a răspuns:

50 cuvinte/minut

| Alexandrinaa a răspuns:

Ideal ar fi sa reusesti sa scrii cam atat de rapid precum se vorbeste (ma refer la un vorbit mai lent). Si eu am facut asta. Desigur ca se mai admite sa intrebi daca nu ai inteles, decat sa scrii o prostie. Depinde si de domeniul care ti se dicteaza. Daca sunt cuvinte uzuale e mai usor, daca sunt cuvinte lungi si dintr-un anumit domeniu, e posibil sa fie mai greu. Dar trebuie sa scrii cat mai mult, doar asa perseverezi. Si sa incerci sa scrii fara sa te mai uiti la tastatura, asta este ideal happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Numai scriind mereu perseverezi și ajungi iute de degete.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4000 de caractere in 15 minute
(caractere inseamna inclusiv pauza intre cuvinte, semnele de punctuatie, tasta Enter)