| anonim2832004 a întrebat:

Cum se scrie (nu cum se publica) o carte?
Funda pentru raspunsul care merge.

Scuze daca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Scriind/tastand cuvinte, unul dupa altul care sa aiba si sens cand sunt luate impreuna. Oricum, sa aiba mai mult sens decat intrebarea asta.

6 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Nu am scris nici o carte, dar m-am gandit uneori la acest subiect.
Asa ca-si spun doar parerea mea, nu si cum ar proceda sau cum procedeaza scriitorii(nici n-as sti, probabil). Daca as scrie o carte, mai intai trebuie sa am subiectul, care ma obsedeaza, suficient de mult cristalizat in capul meu. Apoi, as citi o gramada de carti, macar le-as rasfoi, nu neaparat necesar dar e prea tarziu, pentru mine.Ca metoda si termen de comparatie as citi cate ceva. Apoi ceva critica literara ca sa vad care sunt standardele unei carti cat de cat viabile.
Importanta e insa inspiratia, hotararea de a o face, documentarea (din viata sau istorie). Oricum, importanta este inspiratia, subiectul care te obsedeaza, in care ai parerile tale.
Cred ca trebuie la astea sa te gandesti. Succes!

| iamSeBy a răspuns:

Cu pixul. Nu prea inteleg ce vrei tu sa zici cu intrebarea asta. Daca ai ceva interesant de zis, scrisul unei carti este una din variante thinking

| DIVERGENT a răspuns:

Eu iti spun doar parerea mea: Inainte sa te apuci sa scrii o carte, incearca sa raspunzi la urmatoarele intrebari:
1) Pentru cine scrii cartea? Pentru tine sau pentru ceilalti?
2) Ce vrei sa transmiti prin ea?
3) Iti doresti cu adevarat sa scrii o
carte
Eu consider ca pentru a scrie o carte trebuie sa ai talent, o imaginatie si un vocabular bogat, trebuie sa stii sa vorbesti si sa scrii corect gramatical si sa ai cat de cat experienta.
Uite un sfat: Inainte sa te apuci sa scrii o carte, citeste mult, mai multe genuri de carti si studiaza modul de exprimare al autorilor. + Poti sa te antrenezi scriind nuvele, compuneri, poezii, descrieri, etc.
Succes!

| seedwow16 a răspuns:

Pai iti trebuie imaginatie. Sicreativitate si inspiratiewinking

| didi2802 a răspuns:

Ai cam avea nevoie de o idee, sa-ti folosesti imaginatia pentru a face o schita cu ce ai rvea sa fie carteasua ai putea improviza pe parcurs folosindu-te de o idee de baza, ai nevoie de personaje, unicitate si inspiratie.

| poisonedheart a răspuns:

Ca să fii priceput la scris, trebuie să citești. Ai nevoie de cuvinte. Când scrii trebuie să exprimi ideile detaliat și ai nevoie de foarte multe cuvinte. Iar rost de cuvinte faci atunci când citești. Poți începe să scrii compuneri mici, să încerci să închegi câteva idei ca să exersezi. Apoi, ai nevoie de idei și inspirație. Citește bloguri, povești, cărți. Nu te lua niciodată după cum scrie altcineva și inspiră-te din propria ta persoană ca să îți găsești stilul. Spor la scris!