| Hunt_John_1990 a întrebat:

Cum se traduce aceasta propozitie in franceza : Prietena mea schimba des toaletele. Solutia este data ca fiind ( Mon amie change souvent de toilette) insa nu inteleg de ce :de toilette: si nu :des toilette: avand in vedere ca este la plural.

2 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Bună. Bănuiesc că "toaletele" în acest context se referă la aspectul fizic, machiaj, coafură, îmbrăcăminte, etc., și nu toaletele unde își face nevoile. Este bună varianta la singular, fiindcă în lb. franceză cuvântul toilette (la singular) se referă la tot ce ține de "toaletă" adică la cele menționate mai sus, ca și cuvântul "look" din engleză. Cu alte cuvinte, ca și în română, nu poți spune "Prietena mea își schimbă des look-urile.", ci păstrezi subst. la singular.

| alexutzza12q a răspuns:

Pentru ca este la plural.