| MgtfDinamo a întrebat:

Daca am 11 ani sunt prea mica sa public o carte?

Răspuns Câştigător
| Neverwas a răspuns:

Niciodata nu esti prea mic pentru a publica o carte!

14 răspunsuri:
| tranquilaaa a răspuns:

Nu cred. Iti trebuie doar talent si relatii. Succes. Si vreau sa vad si eu cartea cand va fi publica :*

| loverboy111 a răspuns:

Da. Dar poate sa o publice altcineva in locul tau si sa scrie in ea ca tu esti autoarea. Funda?

| mdaria a răspuns:

Nu exista varsta pentru asa ceva, deci poti sa publici o carte si la 2 ani, daca e posibil asa ceva. Poate, daca intr-adevar e buna cartea, o sa ai si mai mult succes, avand in vedere varsta.

| MenInShadow a răspuns:

Da.
Conform tuturor legilor plictisitoare, date de niste mosi si mai plictisitor, da.
Conform legilor si regulilor internetului, nu.
Fa-ti un blog, posteaza ce vrei tu, carti, poezii, nu conteaza ce, orice.
Si un mic sfat: Daca vine cineva la tine pe blog, si iti spune ca nu-i place ce faci, da-l dracu, si continua sa faci ce-ti place.
Daca-ti place sa scrii, scrie, si nu te lua dupa restul, iti zic asta, pentru ca o sa ai parte si de asa ceva, deci, fa ce-ti place tie, nu ce le place celorlalti, o sa gasesti si persoane care or sa-ti aprecieze munca.
Daca ai nevoie de ceva in legatura cu asta, da-mi un mesaj privat, te ajut eu daca pot.

| MenInShadow a răspuns:

Tot eu!
Posibil sa poti sa publici, am intrebat pe cineva si mi-a zis ca e posibil, dar nu stie sigur.
Totusi, daca vrei sa incepi, iti recomand un blog, e mai ieftin, mai putin complicat, si mult mai vazut, cartile nu mai sunt asa bine vandute in zilele noastre.

| neutrino a răspuns:

Valoarea nu are varsta!

| BiuL a răspuns:

Nu.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu neaparat...in vest multe carti adresate copiilor sunt scrise chiar de catre acestia.

In Romania nu prea se practica...dar nu e ceva imposibil.
Uite aici :
http://www.vocealuimatei.ro/

Nu stiu varsta autorului, dar continutul pare scris de catre un copil ...deci,de ce nu?

Apache
| Apache a răspuns:

Ca inca un exemplu ar fi Christopher Paolini care a inceput sa scrie Eragon dupa ce a terminat liceul...la 15 ani.
4 ani mai mare ca tine...dar totusi a scris una dintre cele mai cunoscute povesti fantasy la ora actuala.
Deci orice se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 11 ani, s-ar putea sa-ti iasa un **** de carte.

| vinusipaharu a răspuns:

Nu, doar ca trebuie sa fie o carte buna ca sa ai succes si sa ai pile la edituri...

| Kaℓi a răspuns:

Nu cred ca varsta e o problema, cred ca daca ar fi o carte de reala valoare, varsta mica a autorului ar fi chiar un atu. Dar am indoielile mele, nu in privinta ta (desi sunt oarecum curioasa despre ce ar scrie cineva care a avut atata imaginatie incat sa-si puna numele "KK.TcuOchi"), ci in privinta tuturor aspirantilor la gloria literara care si-au exprimat aici pe TPU dorinta de a scie o carte, sau dorinta de a le fi citita o productie pe wattpad... am citit si eu cateva, am fost amuzata, dar ma sperie totusi "moda" asta. Am citit si versuri pe aici, stiluri diferite, unele intr-un limbaj direct si frust aproape ca un text de manele, altele atat de eliptice si criptate incat nici Barbilian n-ar intelege mare lucru din ele...
Si nu prea inteleg, de ce simt copiii/adolescentii nevoia asta de a scrie? nu e neaparat pentru tine intrebarea asta, e o curiozitate a mea happy nu inteleg de ce ai scrie, la modul asta, daca nu ai nimic de spus... mai mult, sunt postari in care vine cate o fatuca cu un titlu boooom! si CERE idei potrivite titlului asta pentru un roman, cu dragoste si vampiri si spioni si... laughing
Parerea mea e ca mai bine ati citi. Lasati scrisul pentru mai tarziu.
Sau pentru altii happy

| AlexeHellsing a răspuns:

Stai liniștită drăguță, poți publica o carte oricând dacă ai un talent adevărat și câteva relații. Dacă ai talentul partea a doua nu-i grea. Succes și-ți doresc ca creația ta literară să fie apreciată. O zi bună în continuare!

| SelenaMe a răspuns:

Nu stiu. Dar faptul ca ai 11 ani nu te opreste sa o scrii.