| Porcar a întrebat:

Dati-mi exemple de opere literare in care sunt prezente tehnici de manipulare

Răspuns Câştigător
| DoarAcum a răspuns:

O scrisoare pierduta in care chiar scrisoarea este folosita ca obiect de manipulare de catre mai multe persoane, enigma otiliei in care Otilia este intr-un fel manipulata de bogatia si averea lui pascalopol. Romanul Ion in care Ion o manipuleaza pe Ana facand o sa se casatoreasca cu el desi el o iubea pe Florica dar isi dorea pamantul detinut de familia Anei, harap alb in care omul span il pacaleste si il face pe acesta sa pretinda ca este slavul lui si il manipuleaxa sa treaca prin mai multe probe luandu si meritul pentru acestea

2 răspunsuri:
| Public22 a răspuns:

Moara cu noroc

| GabiDumitrescu a răspuns:

Biblia. Crowd control at its finest.