| CriCri a întrebat:

Dati-mi niste exemple de opere literare in care este prezent dialogul ca mod de expunere.

Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Toate lucrările aparţinînd genului dramatic, adică piesele de teatru, şi foarte multe dintre schiţele lui Caragiale care, pe această bază, pot fi foarte uşor dramatizate.

| Th3eo a răspuns:

O scrisoare pierduta de Ion Luca Caragiale.

| danielcretu1980 a răspuns:

Toate piesele de teatru.
si majoritatea romanelor.

| PeAripiDeVant a răspuns:

Hey! Dialogul este prezent in foarte foarte multe opere literare.Eu iti voi da cateva in care dialogul este chiar predominant:"Five o'clock","Un pedagog de scoala noua","Amici"(toate sunt de I.L.Caragiale).Si alte opere "Aleodor imparat" dupa Petre Ispirescu,"Fat -Frumos din lacrima"de Mihai Eminescu etc.Bafta la scoala! Bye bye!