| Alike a întrebat:

Imi puteti da si mie exemple de opere literare cu tema iubirii?

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna!
Romane:
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Ion"-Liviu Rebreanu
"Mara"-Ioan Slavici
"Donna Alba"-Gib I Mihaescu
Adela"-Garabet Ibraileanu
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes
"Invitatie la vals"-Mihail Drumes
"Scrisoare de dragoste"-Mihail Drumes
Daca vrei si romane din literatura universala pe tema iubirii, cateva exemple ar fi:
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"-Anne Bronte
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"Mandrie si prejudecata", "Ratiune si simtire", "Emma'', "Mansfield Park'', ''Manastirea Northanger"-Jane Austen
"Tess d'Urberville", "Departe de lumea dezlantuita", "Jude nestiutul", "Doi ochi albastri", "Idila pe un turn"-Thomas Hardy
"Femeia in alb"-Wilkie Collins
"Qvo vadis"-Henryk Sienkiewicz
"Rosu si negru", "Manastirea din Parma'',''Armance"-Stendhal
"Contele de Monte-Cristo"-Al. Dumas
"Doamna Bovary"-Gustave Flaubert
"Rebecca", "Golful francezului" - Daphne du Maurier
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Insula pierduta"-Margaert Mitchell(nu e roman, ci povestire)
Poezii:
"Luceafarul", "Dorinta", "Lacul", "Floare alabastra", "Craiasa din povesti", "Povestea teiului", "Atat de frageda", "Venere si madona"-Mihai Eminescu
"Emotie de toamna", "Leoaica tanara, iubirea"-Nichita Stanescu
"Izvorul noptii"-Lucian Blaga
romantele lui Ion Minulescu
etc
Teatru:
"Romeo si Julieta'', "Hamlet"-William Shakespeare
Evident, exemple de opere literare pe tema iubirii sunt mult mai multe (aceasta tema fiind una dintre cele mai valorificate in literatura, eu m-am folosit doar de lecturile personale pentru a-ti raspunde. Sper ca te-am ajutat! O dupa-amiaza placuta si succes la scoala!

4 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Da emotie de toamna -de nichita stanescu

| nurckye a răspuns:

Izvorul noptii
emotie de toamna

| Mada_Mays_1994 a răspuns:

Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi de camil petrescu
enigma otiliei de g. calinescu
ion de liviu rebreaunu
mara de ioan slavici
maitreyi de mircea eliade
madame bovary de Gustave Flaubert'
eugenie grandet de balzac, romeo si julieta,

| Charmant a răspuns:

Quo Vadis-Henryk Sienkiewicz
Patul lui Procust-Camil Petrescu
Ion-Liviu Rebreanu
O pagina de dragoste-Emilie Zola
Invitaia la vals-Mihail Drumeș
Pânza de paianjen-Cella Serghi
Scrisoare de dragoste-Mihail Drumes
La rascruce de vanturi-Emily Bronte