| AleixD a întrebat:

Dati-mi va rog exemple de opere literare in care un personaj din text face o munca voluntara.
Imi trebuie numele celui care face voluntariat, pentru cine face voluntariat si cum, prin ce face voluntariat, numele si autorul operei literare.
de ex. in Amintiri din copilarie de Ion Creanga, mama lui Nica face o munca voluntara pentru el deoarece isi lasa munca si invata atat ea cat il invata si pe Nica sa scrie si sa citeasca pentru a-l incuraja sa devina preot.

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Cazul cel mai perfect de voluntariat, pentru intreaga societate este descris in IDIOTUL de Dostoievski.
E complicat sa-ti spun, citeste si vei intelege care este ideea de voluntariat adevarata apropiata de Iisus Christos.

| corolav a răspuns:

John Grisham - „Acuzatul".
Personajul Theo Boone la Tribunalul de animale.