| 2002Corina a întrebat:

De ce anume capul de bour este reprezentat pe stema republicii moldova?
si daca cunoasteti istoria cum o aparut stema republicii moldova va rog sa o scriti... =3

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Pieptul păsării este protejat de un scut cu însemnele tradiționale ale Moldovei: capul de bour, privit frontal, și soarele, plasat între coarnele bourului, ambele pe fond roșu, simbolizând lumina zilei, respectiv o floare pentagonală (un trandafir) și luna, în faza de crai-nou, plasate ambele pe fond albastru, simbolizând renașterea. Două greșeli frecvente (inclusiv în vechime) privesc aceste elemente : capul de bour este luat drept un cap de zimbru[1], iar soarele este luat drept o stea și reprezentat ca atare, inclusiv în infoboxurile și portalurile Wikipediei despre Principatul Moldovei, în stema Republicii Democratice Moldovenești și în scutul Moldovei din stema României. Cele două romburi sunt aranjate la nivelul de separare al roșului de albastru. Elementele distincte ale scutului sunt din aur (galbene). Emblema scutului este realizată folosind cele trei culori tradiționale ale tricolorului: roșu, galben și albastru.
Scutul, pavăza este arma defensivă, protectoare, care, uneori, poate ucide. Capul de bour – de aur – se asociază cu taurul ceresc şi simbolizează forţa materiei exprimată prin cel mai important astru ceresc – soarele. Steaua cu opt raze, precum toate stelele, trimite la superioritate, statornicie, călăuzire, apărare, vigilenţă, aspiraţie, năzuinţă. Rozacu cinci petale e preluată din heraldica primilor domnitori ai Ţării Moldovei şisimbolizează devenirea, împlinirea, statalitatea. Luna crai-nou evocă litera „C" aalfabetului, creşterea. Acvila cruciată semnifică originea latină a poporului nostru şi estesimbolul spiritualităţii, divinităţii, forţei solare, al focului, al nemuririi.
Vezi aici http://www.moldovenii.md/md/section/721
http://www.scribd.com/......nui-vultur

| suffarstar a răspuns:

Wow, nu ai citit legenda intemeierii Moldovei? E foarte frumoasa ar trebui sa o citesti, sincer, orice roman ar trebui sa o cunoasca. big grin