| elisaaa a întrebat:

De ce este necesar sa promovam literatura romana in alte tarii Europene?

Răspuns Câştigător
| OnePiece a răspuns:

Pentru a incuraja multiculturalismul

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu este. Literatura noastra este minora dar pentru noi e esentiala, pentru ca trateaza problemele noastre si reflecta istoria noastra. Asa ca trebuie sa o citim noi, si in plus trebuie sa citim cel putin marile romane ale literaturii universale, care nu din intamplare sunt scrise de englezi si francezi, si in masura mai mica de rusi si germani.

| elisaaa explică:

Ofer funda, pentru un raspuns argumentativ si clar

| AFR81 a răspuns:

Nu asa este normal? Nu tine de noi, cetateni ai acestei tari, sa ne ocupam ca patria noastra sa fie bine vazuta? Din punct de vedere al literaturii, daca ne raportam la trecut, cu siguranta valorile sunt numeroase, insa in prezent, nu stiu cati oameni adevarati de cultura mai avem. Chiar si asa, trebuie vorbit frumos de tara noastra oriunde ne-am afla si despre orice am discuta.