| andrandrandra a întrebat:

Voi credeti ca este necesar sa promovam spiritul critic? Adica..credeti ca o critica poate fi constructiva? sau doar distructiva?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Critica este constructiva daca nu se transforma in obraznicie.

| Pinocchio a răspuns:

O critica buna mereu trebuie si poate fi constructiva.

| muffinXXL a răspuns:

Spiritul critic poate fi foarte folositor, mai ales pentru tine, când il folosești cim trebuie. Sa poți sa îți dai seama de greșelile tale si ale altora si sa nu le repeți, sa îți dai seama când cumperi ceva de calitate sau ești fraierit. E folositor in viață sa ai spirit critic si sa fi si oarecum sceptic. Si da, criticile pot fi si deconstructive. Cei care le folosesc sunt lași sau rai. Dar sa ai spirit critic nu înseamnă numai sa critici.