| andreeaalexandra110 a întrebat:

De ce razboiul fulger utilizat cu succes de germani, Polonia si Franta a esuat URSS? Vreau un raspuns cat mai scurt.

5 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Din cauză ca Rusia a fost o tara mult mai mare decât Polonia si Franța. Si din cauză ca era asa mare dura mult până o invadai. Si pe nemți i-a apucat iarna.

| MolnarAndrei2016 a răspuns:

Rps skrt

| JackR a răspuns:

"Generalul Iarna", care in 1941 a iesit la joaca mai devreme decat de obicei.

| Romanul86 a răspuns:

A esuat pentru că rușii aveau sabotori și niște fortificații moderne ca niște cetăți medievale dotate cu oameni, hrană, muniție.
Fortificații au fost la Petersburg, Stalingrad, Mosova, Kursk etc.

| Logann a răspuns:

Sine, tren, zapada, gheata, nu mers, gloante ciu-ciu. E greu.