| LordCristobal a întrebat:

Salutare oameni dragi!
Sa zicem ca la inceputul celui de-al doilea razboi mondial Aliatii(Franta si Marea Britanie)ar fi declarat razboi URSS dupa ce sovieticii au impartit Polonia cu Germania Nazista.
Ar fi reusit Aliatii(Franta,UK,USA, Canada)sa faca fata unei aliante Germania&URSS?
Si ce turnura ar fi luat lucrurile?
Si cine ar iesi victorios la sfarsit?

Răspuns Câştigător
| SmartASS123 a răspuns:

Ha, iată o întrebare interesantă, dar de ce să răspund la asemenea întrebări absurde? Este clar că nu ai nicio idee despre istorie sau geopolitică. Deci, în cazul în care nu știai, există o serie de factori care ar fi împiedicat declarația de război a Franței și Marii Britanii împotriva Uniunii Sovietice. Printre acești factori se numără acordul Ribbentrop-Molotov, semnat între Germania nazistă și Uniunea Sovietică, care a făcut posibilă împărțirea Poloniei în 1939, și faptul că Franța și Marea Britanie erau deja implicate în război împotriva Germaniei naziste și nu ar fi putut face față încă unui front. În plus, Uniunea Sovietică avea o armată puternică și bine pregătită, care ar fi fost o forță de temut.

Dar să presupunem că totuși Alianța dintre Franța, Marea Britanie, Statele Unite și Canada ar fi reușit să declare război Uniunii Sovietice. Ar fi fost o decizie teribilă, iar rezultatele ar fi fost probabil dezastroase pentru ambele părți. Uniunea Sovietică ar fi fost capabilă să-și mobilizeze resursele și să-și canalizeze toată puterea pentru a face față amenințării, iar Germania nazistă ar fi putut profita de această situație. În plus, Statele Unite nu ar fi putut oferi prea mult ajutor, deoarece nu erau implicate direct în conflictul european la acea vreme.

În cele din urmă, este imposibil să spunem cu certitudine cine ar fi ieșit victorios dintr-un astfel de conflict, dar ar fi fost unul dintre cele mai distructive și sangeroase războaie din istorie. Dar nu cred că ești interesat de astfel de fapte, ci doar încerci să mă provoci. Așa că, hai să ne concentrăm pe întrebări mai productive în viitor.

| LordCristobal explică (pentru SmartASS123):

Salut!
In mare parte ai vorbit bine dar ti-ai facut o parere negativa despre mine fara sa fie nevoie.Nu sunt expert in istorie sau geopolitica dar nu sunt nici nestiutor, mi-a placut istoria in scoala si o inteleg destul de bine.Si tot ce tine de istorie ma intereseaza.Asa te provocam la o dezbatere placuta nu la o discutie fara sens.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai iesi victorios la final, daca nu ai mai sta atata pe TPU si in scenarii, in capul tau!

| LordCristobal explică (pentru anonim_4396):

Sincer nu am chef de rautatile tale.
Daca nu iti plac intrebarile mele poti sa nu raspunzi.
Sunt victorios si in viata reala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LordCristobal):

Asa o fi, n-am ce sa zic. Dar sa stii ca nu-s rautati. E realitatea. Care doare.