| PsyhoChild a întrebat:

De ce spune lumea ca Nilul este cel mai lung fluviu cand amazonul este? Amazonul are 6.992 iar nilul 6.853 conform wikipedia

4 răspunsuri:
| NaturalLl a răspuns:

Habar n-am, poate pentru ca asa s-a ramas vorba de cand era Nilul cel mai mare, de acum mult timp.

| Bondarel99 a răspuns:

Amazonul are cel mai mare debit de apa, dar Nilul e cel mai lung. Posibil sa fie scris greșit.

| LexTerOp a răspuns:

Uite cum sta treaba, Nilul este cel mai lung fluviu din lume ca lungime, iar Amazonul este cel mai mare fluviu ca debit de apa si retele hidrografice, sper ca te-am lamurit