| Ralux a întrebat:

Care este cel mai lung fluviu din lume? Se spune ca Nilul insa sunt niste speculatii cum ca Amazonul ar fi dupa ultimele analize.Multumesc anticipat! happy

6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Raspunsul lui Felix2009, este excelent, felicitari.

| Felix2009 a răspuns (pentru mariana):

Multumesc frumos.

| Felix2009 a răspuns:

Nilul are, oficial, aproximativ 6670 de km, pe cand Amazonul are aproximativ 6440 de km, insa dupa alte masuratori, ar avea o lungime de aproximativ 7200 de km.
Ce se stie sigur este faptul ca Amazonul este fluviul cu cel mai extins bazin hidrografic din lume, strangand apele de pe o suprafata de aproape 7 milioane de kilometri patrati si fluviul cu cel mai mare debit hidrografic din lume, cu un debit mediu de aproximativ 220 000 de metri cubi / secunda, la varsare.

(sursa: haios.ro)

| Ralux explică (pentru Felix2009):

Da, aia am citit si eu. De aceea voiam sa stiu un raspuns concret laughing. Oricum, multumesc pentru raspuns! :*

| Felix2009 a răspuns (pentru Ralux):

Cu placere

| radu961 a răspuns:

Cel mai lung rau este Nilul.
Sursa:http://www.profudegeogra.eu