| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Cel mai mare fluviu este Amazonul sau Nilul? Am vazut pe net ca ar putea fi Amazonul. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| STL a răspuns:

In functie de debit amazonul este mai MARE, dupa lungime Nilul este

11 răspunsuri:
| ÐÿÅ a răspuns:

Ai dreptate! Amazonul este cel mai mare fluviu, sunt de aceeasi parere cu tine.
" Oameni de stiinta din Brazilia ar fi stabilit ca, de fapt, Amazonul ar fi cel mai lung fluviu din lume, si nu Nilul. Nilul are, oficial, aproximativ 6670 de km, pe cand Amazonul are aproximativ 6440 de km, insa dupa alte masuratori, ar avea o lungime de aproximativ 7200 de km.
Ce se stie sigur este faptul ca Amazonul este fluviul cu cel mai extins bazin hidrografic din lume, strangand apele de pe o suprafata de aproape 7 milioane de kilometri patrati si fluviul cu cel mai mare debit hidrografic din lume, cu un debit mediu de aproximativ 220 000 de metri cubi / secunda, la varsare."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nilul e primul fluviu ca lungime din lume, dupa vine Amazonul.

| NuamnumesuntANM a răspuns:

Amazononul este mai mare decat Nilul.

| SabbySabbynutza a răspuns:

Nilul este.winkingNe. a zis doamna de geografie.happy

Răspuns utilizator avertizat
| SabbySabbynutza a răspuns (pentru Madda69):

A 7.Noua doamna de geogra ne-a spus ca nilul este cel mai mare. Mi-a dat si 9 la teststraight face. si mia bifat ca e corect ca nilul este cel mai mare.

Răspuns utilizator avertizat
| deliaaaaa a răspuns:

Salut profu nostru de geogra a zis ca amazonul este cel mai lung din lume dar am intrat pe conquiztador si pe te crezi destept si era o intrebare de genul asta iar raspunsul corect era nilul succes

| Body_9921 a răspuns:

Amazonul este mai lung cu 140km decat Nilul dar in functie de debit nu stiu...
fundita?

| Dragos218 a răspuns:

Cel mai mare fluviu este Amazonul pentru ca a mai primit un afluent.Inainte Nilul era cel mai mare