| Vernusio a întrebat:

Deci ce carte sa citesc?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De credit aia e ușoară

| AFR81 a răspuns:

"Intre Orient si Occident" de Neagu Djuvara.

| Mayar a răspuns:

Daca nu ai dat inca bacul -> cartile care se cer la bac.
Daca ai trecut deja de bac, acele carti care trebuie citite pentru a avea o cultura generala cat de cat >> http://www.raftulcuidei.ro/top-100-opere-ale-literaturii-universale/

De ex, Miguel de Cervantes, Don Quixote - este un must read

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

"Maine e o noua zi" de Lucian Cristescu.

| Teffan a răspuns:

"Portretul lui dorian gray"
de Oscar Wilde.

| AutumnDay a răspuns:

,,Fiinta din oglinda". E o carte impresionanta despre personalitatile multiple, despre scindarea unei persoane in mai multe in urma abuzurilor sexuale si repetate din copilarie, in urma violentei rituale, atat acasa, cat si in secta in care a fost plasata fetita. E o carte impresionanta, socanta si pe care, personal, nu am putut-o lasa din mana. Cruzime fara margini, crime si violenta asupra copiilor, pornografie infantila, folosirea copiilor in prostitutie, chinurile suportate in cadrul sectei si mai ales, cum parintii sunt cei care au initial totul. E intalnita si o tema care personal pe mine ma surprinde si as vrea sa o aprofundez - inclinatia si atractia barbatilor fata de copii. Propriul tata si-a violat fiica la numai un an si jumatate, la 3 ani a decis sa ii aduca si alti barbati, apoi a fost plasata unui,, unchi" care o ducea la locul de intalnire al sectei atunci cand avea nevoie de ea si de alti copii. Un destin frant, din care au aparut alte zeci, sute de suflete, de personalitati ale fetei.
Te va soca si surprinde. E un caz real si sectele de acest gen, in care copiii sunt cei care au cel mai mult de suferit, au dainuit decenii, secole de-a randul si inca mai sunt; subiectul, insa, ramane tabu si oamenii ii neaga adesea realitatea, existenta.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Vezi de radu cinamar...

| TheLifeIsGood a răspuns:

Razboiul care mi-a salvat viata-de Kimberly Brubaker Bradley

Răspuns utilizator avertizat