| AvalohAlyn a întrebat:

Dupa ce se recunoaste o carte buna?

Răspuns Câştigător
| Scherimuvi a răspuns:

1. Autor
2. Review
3. Recomandari
Titlul si coperta nu spun niciodata nimic din povestea cartii.
Informeaza-te inainte de a cumpara o carte.
Sunt autori buni care scriu, uneori, carti proaste.
Sunt carti bune, dar autorul nu este cunoscut si carte se face cunoscuta datorita review-urilor bune.
Iti recomand sa citesti criticile la adresa cartii pe care vrei sa o cumperi.
Un exemplu.
Luni trebuie sa-mi vina de la eMag 3 carti.( Prefer sa cumpar de la eMag, libris, elefant, librarie si evoMag deoarece sunt firme serioase si sunt multe oferte)
Am comandat Cimitirul animalelor, Blaze si Ce ne spunem cand nu ne vorbim. Primele doua carti sunt scrise de Stephen King. Un autor care are un nume important in literatura, in plus, Cimitirul animalelor a fost foarte bine primita de critici. Cea de-a treia carte "Ce ne spunem cand nu ne vorbim" are o autoare fara renume, pana acum, in literatura romana. Am cumparat aceasta carte deoarece am citit recomandarile si criticile. Am vazut ca aceasta carte ( pentru a evita o cacofonie) reprezinta ceva ce ma intereseaza si am cumparat-o.
Deci, iti recomand sa te interesezi inainte de a cumpara o carte, cu toate ca nu vrei sa stii povestea cartii, cel putin uita-te la criticile aduse cartii ori, daca nu gasesti critici, uita-te la review-uri.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa recomandari.

| AirănMeidăn a răspuns:

coperta

| Eastwood a răspuns:

In primul rand : Autorul > Titlul > Coperta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dupa autor, dar nu-i musai!
As zice dupa interesul si placerea cititorului.

| KamaSutra a răspuns:

Dupa copertă

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa cat iti place. Fiecare cu gusturile lui. Daca o carte este citita de mai multi cititori inseamna ca este o carte buna.

| T0T a răspuns (pentru KamaSutra):

Exact asta am vrut să spun și eu, dar m-am abținut...XD

Ca să răspund totuși și la întrebare.

Eu recunosc cartea, înainte de o citi după descria altora și dacă subiectul este legat de preferințele mele atunci încerc să o citesc și după ce o citesc pot spune într-adevăr dacă este bună sau nu din punctul meu de vedere.

Acum în general după ce citești cartea fiecare are anumite gusturi și unii pot considera o care bună și alții pot considera acea carte groaznică. Totul depinde de gust și nu pot să îți spun exact ce îmi palce la o carte. Important e să mă fascineze și să se armonizeze toate trăsăturile ei cu ceea ce sunt eu și ceea ce prefer.

| AvalohAlyn explică (pentru Scherimuvi):

Si eu iau carti numai de pe libris sau emag..Au transportul gratuit si oferte foarte bune.Si sunt extrem de seriosi..Libris cel putin e libraria mea online preferata.happy

Eu obisnuiam sa ma uit la recenzii cand luam o carte.
Merci de raspunsuri.

| Scherimuvi a răspuns (pentru AvalohAlyn):

N-ai pentru ce

| KittyKernel a răspuns:

Pai,eu o carte buna o recunosc dupa descriere.
Cand imi comand carti intotdeauna ma informez despre cartile respective.

| AFR81 a răspuns:

Dupa coperta. Daca coperta-i frumoasa, e si cartea buna. Glumesc.