| RoxyRoxana200 a întrebat:

Este corect daca vb si scrii in teste, teze o mers o facut m o iertat.Multi oameni vb asa.E corect? Sau cum? Explicati-mi

4 răspunsuri:
| apz a răspuns:

Nu, nu este corect. "a mers/a făcut/m-a iertat" sunt variantele corecte care ar trebui să apară în lucrările şcolare. Poţi folosi acele forme doar dacă citezi din text.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca in zona unde tu ti-ai format ticurile verbale se foloseste mo, so, etc. : zic eu ca este cazul sa renunti la acest regionalism

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca precedentele raspunsuri nu te-au multumit : este deja o incapatanare prosteasca sa revii cu aceeasi intrebare!

| Crackman a răspuns:

Pentru olteni este foarte corect " Fusai la dormitwinking"