| lola34 a întrebat:

Eu impreuna cu prietena mea as vrea sa scriem o carte,ca mai apoi sa o publicam,insa,am incercat sa caut pe diferite site-uri,dar nu am gasit ce aveam noi nevoie. Am dori sa aflam in ce ar consta sa tiparim o carte,costurile,si variante care sa fie cat mai decente, pentru ca noi avem 13 ani, si inca nu ne permitem...

11 răspunsuri:
| Expressions a răspuns:

La 13 ani sa scrii o carte... Sunt 99% sigur ca daca o scrii acum si o citesti cand ai peste 20 de ani o sa regreti.

| nananaan a răspuns (pentru Expressions):

Exact.

| Kaℓi a răspuns:

Dar de ce vreti voi sa scrieti o carte?
Sunt asa de multe, gata scrise. De oameni care chiar se pricep la asta.
Mai bine mai cititi, vreo 20 de ani... poate, dupa aia, daca veti simti in continuare ca da pe dinafara talentul, o sa reusiti...

| AndyKama a răspuns:

Aveti nevoie de ceva cu care sa umpleti paginile in primul rand...si chiar nu cred ca pentru moment dispuneti de continut...

| suffarstar a răspuns:

Io zic ca prima data sa scrieti voi cartea, si apoi gasiti voi pe cineva sa v-o publice.

| lola34 explică (pentru Kaℓi):

Mersi dar r, eu la 10-11 ani am scris 2 carti,doar asa pentru mine,nu sunt cele mai bune,dar ideea e ca am reusit sa scriu, in clasa I am scris un caiet intreg cu poezii si cantece, si fi sigura ca daca scriu o carte, le cer parerea si altora, cum am facut si alte dati.

| lola34 explică (pentru suffarstar):

Pai,nu poti publica o carte care nu exista...

| lola34 explică (pentru Expressions):

Nu toti oamenii au imaginatie, in schimb eu am uneori in exces... laughing

| corolav a răspuns:

O carte nu se poate scrie decît din experiența de viață.
Ceea ce vouă nu vă lipsește.
Chiar dacă încă nu știți bine a scrie românește vreți să scrieți o carte. Important e că chiar vreți.
Restul vine de la sine.
Categoric va fi despre o frumoasă domnișoară de liceu, din Yokohama, care s-a mutat de curînd în State, la Seattle. O cheamă Yoko, are 18 ani și s-a îndrăgostit așa „la minut" de prietenul tatălui său, Frank Carpucci, care are 27 de ani, e frumos ca un Apollo și de curînd a devenit doctor în astrofizică. Etc, etc, etc...
Hei, domnișoarelor, v-am dat începutul, ce mai stați?!
Cînd veți avea lansarea oficială să mă chemați și pe mine, să-mi dați și mie un exemplar cu autograf.
Titlul?
Ce-ați zice să se cheme: „Bal la Regina Nopții"?! Sau: „ De ce nu mi-ai spus cine ești?".Sau „ Yokoniada".
Sau : „America, am venit!".
De problema financiară, eu zic să vă căutați un sponsor, și un impresar, mai exact.
Convingeți-l de valoarea voastră (literară), puneți-l să vă caute o editură serioasă. RAO, sau „Litera" sau „POLIROM".Nu vă recomand să vă încurcați cu niște flecuștețe de edituri.
După tipărirea cărții, tot editura se va ocupa de lansarea cărții și de difuzarea și vînzarea ei.
Cănd veți deveni celebre nu vă va mai trebui școală.
Lumea literară vă va fi deschisă.
Și e greu primul pas.
Pînă la 50 de ani ai voștri, cu cele aproape 100 de volume scrise și publicate, Sandra Brown sau Agata Christie vor niște biete biete palide amintiri pe firmamentul literaturii universale.
Veți fi mai celebre decît celebrul cuplu Ilf și Petrov. Nu se poate să nu fi auzit de aceștia.
Niște fosile din secolul XX care s-au crezut și ei(ele) scriitori.
Gata cu vorbăria. Eu mi-am încheiat logos-ul.
Aveți cuvîntul!
Dați-ne peste cap! Arătați-ne că aveți valoare!
GO!

| corolav a răspuns:

P.S. Doamne, și ne iartă nouă greșalele noastre, precum și noi iertăm geșiților noștri!

| Robin0744 a răspuns (pentru lola34):

Prima condiție e să scrii corect gramatical și cu semne diacritice, probă la care ai căzut chiar din comentariul de mai sus. Apoi e cazul să pui corect și semnele de punctuație, probă pe care ai ratat-o mai sus.