| Farcas_Paul_1990 a întrebat:

Exista vreo diferenta de pret in a publica o carte in limba romana sau a o publica in limba engleza?
Si pentru a fi cumparata de americani trebuie doar publicata in engleza sau trebuie sa fie editura internationala?

Răspuns Câştigător
| cyberalex a răspuns:

Nu este (depinde cat de flamand este editorul).
Obligatoriu in limba engleza.
Si multa reclama.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să o publici în engleză, dacă nu ai scris-o în engleză, trebuie să plătești traducerea.
Ca să fie cumpărată de americani, care vorbesc majotitatea în engleză, trebuie publicată în engleză.
O editură din USA ți-o publică dacă este tradusă în engleză. O publică pe banii lor, contra drepturi de autor cedate de tine, în cazuri foarte rare, când cartea este excepțională. Altfel pe banii tăi, poți publica și acolo. Dar distribuția și vânzarea nu ți-o asigură editura în caz că o publici pe cont propriu. Va trebui să faci alte contracte cu distribuitori și cu agenții de publicitate și de vânzare. Dacă cartea se vinde, câștigi. Dacă nu, toate cheltuielile îți revin.