| Elena567223 a întrebat:

Doresc sa trimit o scrisoare unei prietene din Belarus. In ce limba trebuie sa scriu pe plic adresa ei si etc? Limba ei, limba romana sau engleza fiind de circulatie internationala?

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca vrei doar sa ii spui ceva, sa ii transmiti niste informatii, ce rost are sa ii trimiti o scrisoare? Nu ai o adresa de mail, Facebook?
Legat de scrisoare, normal ar fi sa ii trimiti in limba oficiala a tarii, rusa. Sau cel putin in engleza. Romana nu se vorbeste acolo si cu atat mai putin la posta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Engleză, ca factorul postal din țara aceea nu stie româneste.

| dannyel86 a răspuns:

Roag-o pe prietena ta sa-ti dea adresa completa in limba ei de origine, iar tu o vei printa si o vei lipi pe plic (daca e greu de scris manual).winking
Pe plic vei scrie sub adresa (Republica) "Belarus", pentru ca Posta Romana sa stie ce tara de destinatie are scrisoarea. Cu siguranta va ajunge la prietena ta, daca urmezi aceste sfaturi. big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Care este Limba Oficiala din Belarus? Aceasta este limba in care trebuie sa scrii adresa de pe plic! Restul, ce vrei sa-i crii, o poti face in limba in care ati comunicat pe net

| alex495 a răspuns:

Daca sunteti prietene inseamna ca ati mai vorbit intre voi. In ce limba v ati conversat pana acum, in aia sa i trimiti si scrisoarea.

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Ce treaba are ce scrie pe plic cu limba in care au conversat?

Da, pe plic scrii in engleza

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

My bad, intelesem scrisoarea /mesajul in sine, de aceea chiar mi se parea cretina intrebarea si am rasp asa. Si da, scrii adresa in cu litere din alfabetul latin, daca esti smechera si vrei sa i ungi la suflet pe aia la posta lor si sa livreze mai repede poti cauta pe google alfabetul chirilic

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru alex495):

Sa scrie ruseste cu litere latine?!
Si nu confunda alfabetul chirilic cu cel slav. Este o asemanare, dar nu e acelasi.

| Staif a răspuns:

In Belarus, nu se vorbeste engleza oficial. Scrisoarea iti va veni inapoi, pentru ca postasii nu o vor putea descifra. Adresa destinatarului va fi scrisa in limba rusa. Tara de destinatie, o vei mentiona si in limba romana, pentru ca postasii de aici sa stie unde pleaca.