| anonim_4396 a întrebat:

Hai noroc! Îmi poate spune cineva cum se scrie "să fi/fii tare!" cu doi de "i" sau cu unul singur?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

| cristi202 a răspuns:

Unde ai ascuns manualul de gramatica a limbii romane? happy
Cu doi de "i", deci "sa fii tare!"

| Alverto a răspuns:

La o poruncă de genul
Fericit, mai bun
Fii fericit, fii mai bun
Cu doi de i

| Alverto a răspuns (pentru cristi202):

Pentru asta e siteul asta, pentru răspuns la întrebare, e bine macar că vrea să învețe cum se scrie

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Daca este sa consultam gramatica Academiei Romane Ed. 2005 - 2008, nici nu se spune "doi de i" ci "doi i".

| morfeo a răspuns (pentru cristi202):

Dati-va la o parte ca avem un intelectual printre noi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2 i

| cristi202 a răspuns (pentru Alverto):

E bine, dar sa nu incurajam lenea. Intrebari ca aceasta nu ar trebui sa isi aibe locul. E usor sa ii intrebi pe altii, e mai greu sa iti faci lectiile la scoala ca sa stii si sa nu mai trebuiasca sa ii intrebi pe altii. "De ce sa invat? Las' ca ma descurc eu de va fi nevoie!"Si uite cum asa TPU devine un loc extraordinar pentru descurcareti.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

2008 a trecut de mult, suntem in 2020. ☺

| Alverto a răspuns (pentru cristi202):

Îți respect felul în care gândești
Dar dacă sistemul de învățământ nu își dă silința pentru asta, și sunt unii care vor sa ajute cum sunt eu de ce sa nu ajutam, așa învățăm unii de la alții, și eu eram acum ceva luni corectat pe internet, nici eu nu am știut să scriu la 5 ani, dar am învățat, așa și el/ea învață chiar daca poate a trecut de 18 ani
Sau exista altă cauză: stia, dar a uitat și poate ii trebuia răspunsul cat mai repede chiar daca îl găsea mai repede pe google big grin

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Gramatica nu s-a prea schimbat de atunci. Mai citeste! Academia Romana n-a schimbat aceasta regula. Cumpara-ti DOOM! Este editat de Academia Romana si costa doar 80 lei (in jur de). Vei avea surpriza sa vezi ca n-ai dreptate.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu am zis ca nu ai dreptate. ☺
Dar daca aduci un argument, vino cu date cit mai recente. Sau specifica ca regula nu s-a schimbat.
Hai, stiu ca am fost si sunt rau la faza asta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Ok. Sa fii iubit!