| anonim_4396 a întrebat:

Heei! happy
Imi dati va rog niste carti mai vechi cu adolescenti gen Ciresarii, La Medeleni sau Cismigiu&Comp.? big grin

4 răspunsuri:
| Alphabeat a răspuns:

Citeste si ''Enigma Otiliei'' de George Calinescu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sanda/ Mihail Șerban (superbă, numai să o găsesti!)
Invitatie la vals/M. Drumeș
Scrisoare de dragoste/M. Drumes
Elevul Dima dintr-a șaptea/ M. Drumes
Liceenii/ G. Șovu
Declaratie de dragoste/ G. Șovu
Pânza de păianjen/Cella Serghi

| Euletitia a răspuns:

Buna! "La Medeleni" si "Ciresarii" sunt intr-adevar niste carti superbe cu adolescenti. "cismigiu7 comp " nu am citit infa, dar intentionez cat de curand. Ti-as recomnda un roman despre adolescenta, cu tot ce presupune ea... iubire, camaraderie, spirit de avenmtura, incercarea de construire a unei vieti perfecte(utopice ce-i drept) pe o insula nelocuita, scoala si revolta impotriva nedreptatilor etc pe care am citit-o si recitit-o de vreo 5 ori:"Elevul Dima dintr-a spatea" de Mihail Drumes. Lectura placuta!

| Aberdeen a răspuns:

-elevul dima dintr-a saptea(m. drumes);
-lorelei;(ionel teodoreanu)
-scrisoare de dragoste;(m. drumes)
-invitatia la vals;(m. drumes);
-pitulicea;(resat nuri guntekin);
-ulita copilariei;(ionel teodoreanu);
-etc...

sper ca te-am ajutat.o zi buna happy