| maria14142 a întrebat:

As dori sa-mi recomandati si mie niste carti,ceva SF sau cu creaturi supranaturale(tot SF laughing ),care sa aiba mai multe volume,gen Harry Potter, The Vampire Diaries etc.

Mersi mult! Fundita!

5 răspunsuri:
| David324 a răspuns:

Shadow falls sunt cinci volume le gasesti si online

| R0R0 a răspuns:

Fiicele Furtunilor

| fantabau a răspuns:

Regatul furtunilor(1, 2)
Hex hall
Academia vampirilor(1-6)
Prințul mecanic

| Elitulii a răspuns:

Divergent,Shadow hunters, The maze runner, The host.

| MisterMuscules a răspuns:

Harry Potter NU ESTE SF! Este Fanstasy.
Diferanta dintre sc-fi si fantasy e mare,dupa mine:
Cartile sci-fi,gen apocaliptice, sau cu zombie, roboti care preiau controlul lumii, sau carti ale caror actiuni se petrec pe alte planete( planete pot sa existe in realitate, sau sunt inventate de catre autor). Cartile sci-fi sunt pe pricipiu ca, ceea ce scrie acolo are sanse sa se petreca in viitor...(nu stim noi cat de indepartat poate fi acesta)

Cartile Fantasy(aici incluzandu-se HP, TVD)sunt cele ale caror actiuni sunt imaginare, adica asta n-are cum sa se petreaca.Sau sunt alea cu vrajitori si zburatori,gnomi etc.

Sper ca te-am lamurit.
Recomand Divergent,si daca tot vrei Sci-fi inceraca Dune de Frank Herbert.
E o serie care cuprinde sase volume(eu la-am citit doar pe primul, spre rusinea mea). Cumpara-l numai pe primul, pentru ca sunt sanse mari sa nu-ti placa, si atunci ai investit de geaba banii, pentru ca are un numar mare de pagini si te intimideaza. laughing)