| Bacrau1503 a întrebat:

Heii TPU, mâine dau teza la istorie si as vrea sa va rog daca puteți sa îmi spuneți doar inițialul lecțiilor... Dau fundița

1 răspuns:
| AndaAlexandra2358 a răspuns:

Istorie

Popoare si spatii istorice

- Europa si lumea in secolul XX - Probleme de atins: Europa contemporana (unitate, diversitate, integrare); Cultura romana - cultura europeana; Romania si Europa in secolul al XX-lea

Oamenii, societatea si lumea ideilor

- Economie si societate in lumea postbelica - Probleme de atins: Ocupatii si statute profesionale; Viata privata si viata publica; Economie rurala - economie urbana in Romania.
- Stiinta si societatea - Probleme de atins: Impactul tehnologiei asupra vietii cotidiene si a mediului; Noile tehnologii si timpul liber.

Statul si politica

- Statele in perioada contemporana - Probleme de atins: Forme de organizare statala; Idei si regimuri politice.
Astea ar fi capitolele. Fundita?