| anonim_4396 a întrebat:

Hey, imi place foarte mult sa scriu povesti. Cum sa fac sa ma perfectionez? Povestile mele nu sunt chiar foarte bune. Pe facebook am vazut povesti chiar reusite. Vreau cat mai multe sfaturi!

Răspuns Câştigător
| dianuta99 a răspuns:

Sfatul meu este sa iti faci cont pe wattpad si sa studiezi cartile autorilor populari.

Alte sfaturi:

1. Niciodata sa nu incepi cu "Buna, numele meu este..."

2. Nu-ti descrie personajul, " am parul de culoarea neagra, ochii caprui, sunt o fire sensibila", lucrurile acestea trebuie sa se inteleaga de la sine pe parcursul cartii.

3.Nu fa paragrafe foarte lungi pentru ca risti sa plictisesti cititorul.

4. Nu folosi prea multe semne de punctuatie.

5. Cand folosesti cuvinte despartite prin cratima nu folosi apostroful, punctul sau alte semne in afara de cratima. Se vor vedea urat.

Sper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| xqBie a răspuns:

Incearca pe Wattpad. happy

| anonimg a răspuns:

Citeste Biblia si vei gasi inspiratie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Si ce inspiratie sa găsească in biblie? Ba...hai ca am auzit-o si pe asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste carti. Doar din ele te poti inspira, iti poti imbogati vocabularul etc.

| Aimee33 a răspuns:

Cititul este cheia succesului in situatia ta. Citeste, citeste cat mai mult si vei vedea ca o sa adopti un limbaj mult mai expresiv si-ti vei cultiva imaginatia.