| jungle26 a întrebat:

Hey, imi puteti da niste carti cu vrajitori, dar d-aasea mai noi. Adica
cu adolescenti ce au puteri magice.

Daca puteti ceva in genul carti Oksa Pollock (daca ati citit-o)

Răspuns Câştigător
| DiannaaMiha a răspuns:

☺Vrajitori, vrajitoare si magie - Ce si cum de Daxelmuller, Cristoph
☺Scoala de vrajitorie – E. Rose Sabin
☺Sarah Prineas-Hoțul vrăjitor
☺Sarah Prineas-Hoțul vrăjitor pierdut
☺Tamora Pierce-Magia lui Daja
☺Rafael Abalos-Kot
☺Terry Pratchett-Prin cele strainatati
☺.K. Rowling-Harry Potter si Talismanele Mortii
☺Michelle Paver-Spiritul calator
☺J.K. Rowling-Harry Potter si Printul Semipur
☺Cassandra Clare-Dispozitive infernale. Prinţul mecanic
☺Charlaine Harris-Moarta pentru toti
☺Charlaine Harris-Clubul Mortilor
☺Anne Plichota, Cendrine...-Oksa Pollock. Taramul Invizibil
☺Liz Braswell-Cele nouă vieţii ale lui Chloe

6 răspunsuri:
| rose21 a răspuns:

Harry Potter.

| Valenttina a răspuns:

Iti recomand Harry Potter. Are 7 volume foarte frumoase. Am citit-o si crede-ma ca as citi-o in fiecare zi din nou, si din nou, si din nou.Nu te lasa pacalit/a de titlu,"Nu judeca o carte dupa coperta" si citeste-o.Nu veii regreta! kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oksa Pollock mereu a fost comparata cu Harry Potter, dar mie nu mi se pare ca se aseamana. Harry Potter e mult mai faina. Incearc-o! kiss

P.S: In general, cartile fantasy sunt cu adolescenti cu puteri (varcolaci, vrajitoare, vampiri etc). Ti-as da o lista, dar sunt prea multe.

| ShadeAdda a răspuns:

1. seria de carti "Harry Potter", de J. K. Rowling
2. "Tara Duncan", de Sophie Audouin Mamikonian
3. "Copiii Lampii Fermecate", de P. B. Kerr (e vorba de DJINI, iar ei au tot un fel de puteri magice)
4. "Scoala de vrajitorie", "Puteri periculoase", "Bestiile ataca", de E. Rose Sabin
5. Seria "Instrumente Mortale" si "Dispozitive Infernale" de Cassandra Clare - LE ARE PE TOATE! laughing)) de la magicieni la vanatori de umbre, demoni, varcolaci, vampiri, spirite ale naturii, lupta, comedie, aventura, etc. ^_^
Hope it helped!winking

| Katherine3003 a răspuns:

Incearca "vrajitor si vrajitoare" de James Pettreson. se incadreaza in cerintele tale