| andrecutie a întrebat:

Hey sunt in clasa a 8a.imi puteti da niste titluri de carti pe care le-as putea lua de la biblioteca sa le citesc? multumesc mult

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Morometii Baltagul O scrisore pierduta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici 2 site-uri cu carti 'must read' :
>> http://www.yuppy.ro/......rquez.html
>> http://www.theguardian.com/books/2003/oct/12/features.fiction

| rememberme24 a răspuns:

Ciresarii-de Constantin Chirita
Teatru-de I.L.Caragiale
Morometii-Marin Preda
Teatru-Vasile Alecsandri
Iliada, Odiseea, Eneida-repovestite pentru copii
Baltagul-Mihail Sadoveanu

| SupradozăăDeCrazy a răspuns:

Mie mi-a plăcut în mod deosebit Mara - Ioan Slavici, la fel poţi să citeşti Europolis - Jean Bart. E un roman cu sfârţit trist, tragic, sau Ecouri în memoria timpului - Claude Spaak. Sunt multe cărţi bune şi interesante care merită să fie citite. Îţi dau un pont: Eu când vreau să cotesc ceva mă consult cu profesorul de română sau bibleotecarul şcolii. Ei îţi pot recomanda de asemenea opere bune, pentru că au experienţă happy. Sper că ţi-am fost de ajutor! happy

| madalinuk a răspuns:

Pe aripile vantului, si carti romanesti..basme,nuvele,tatru,schite..de ex de.ale carnavalului, doua loturi, morometii, baltagul, miorita.etc :*

| madalinuk a răspuns:

Tatru=teatru* scuze whistling :*

| olguta123 a răspuns:

1)Povara bunatatii noastre-Ion Druta
2)Contele de Monto Cristo-Alexandre Dumas
3)Martea pe Nill-Agatha Christie
4)Tema pentru acasa-Nikolae Dabija
5)Singur pe lume- Hector Malot
imi dai fundabig grin