| laneandreea a întrebat:

ce carti stiti interesante ( fara horor, psihologhice, sau scrise de autori gen I.L.Caragiale ) cel care imi scrie cele mai multe dau funda. PS:daca sunt de dragoste ar fi super

5 răspunsuri:
| madageodragan23 a răspuns:

Un sarut periculos
Intoarcerea in paradis
O calatorie in jurul pamantului

| Cameliapantiru a răspuns:

"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Pasarea spin"-Colleen McCullogh
"Love Story"-Erich Segal
"Dragoste in vremea holerei"-Gabriel Garcia Marquez
"Anna Karenina"-Lev Tolstoi
"Dama cu camelii"-Al. Dumas-fiul
"Laleaua neagra", "Contele de Monte-Cristo" si "Cele doua Diane"-Al. Dumas-tatal
"Notre-Dame de Paris"-Victor Hugo
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Panza de painajen" si "Mirona"-Cella Serghi
"Orasul cu salcami" si "Accidentul"-Mihail Sebastian
''La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"-Anne Bronte
"Tess of the d'Urvberville's", "Doi ochi albastri", "Jude nestiutul", "Idila pe un turn" si "Departe de lumea dezlantuita"- Thomas Hardy
"Rebecca" si "Golful francezului"- Daphne du Maurier

| corolav a răspuns:

Dar de ce nu Caragiale?
Este „Everestul " literaturii române.
Ce ți-a cășunat pe el?
Mai ales că celebra lui piesă „O scrisoare pierdută " e ...de dragoste.
La fel și „O noapte furtunoasă" și „D*ale carnavalului ". Și chiar și drama „Năpasta".
Ca și schițele „C.F.R", „Telegrame".

| laneandreea explică (pentru corolav):

Nu am nici o problema cu caragiale am dat un exemplu de autor roman. scritorii romani de obicei nu ma atrag de loc( felull in care povesteste ma plictisest complet)

| corolav a răspuns:

Dar Caragiale nu povestește aproape deloc. La el aproape 90 % din text este dialog.
Acum, nu e mai puțin adevărat că tu și limba ( și literatura română) sunteți două linii paralele.