| Nsnsnssnsnn a întrebat:

Imi poate spune cineva ce se intampla in cartea "La rascruce de vanturi "? O citesc, dar nu prea inteleg....Am pierdut firul. Cine e Linton, Edgar si celelalte personaje? funda

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E o carte grea pentru tine, incepe cu ceva pe măsura ta:

https://www.litera.ro/......ani-cpb269

| Danaella98 a răspuns:

Acolo există două triunghiuri amoroase destul de încurcate. Primul este al primei generații, format din: Heathcliff, Catherine Earnshaw, Edgar Linton. Catherine se casatorește cu Edgar Linton și au o fată numită Catherine Linton. Heathcliff se căsătorește cu Issabela Linton, sora lui Edgar și au un fiu numit Linton.
Al doilea triunghi este format din copii primei generații. Este format din Linton, Catherine Linton, Hareton. Hareton este verișorul lui Catherine Linton, tatăl lui fiind fratele lui Catherine Earnshaw.
P.S- Acum realizez cât de complicat este să răspund la întrebarea asta.