| 4bya2000 a întrebat:

Imi puteti da niste carti de literatura clasa a6-a? cele mai multe... funda

7 răspunsuri:
| annaangel17 a răspuns:

"Aventurile lui Habarnam si prietenii sai", "Habarnam in orasul Soarelui", "Scoala fricosilor", "Hotii de timp", "George in cautare de comori prin Cosmos"..Si eu am cartile astea acasa

Răspuns utilizator avertizat
| iiGeorgii a răspuns:

Eu sunt in a 7-a. Iti voi da ce mi sa cerut anul trecut.

1. Becher, Stawe H. – Coliba unchiului Tom
2. Renard, Jules – Morcoveata
3. Saint-Exupery, Antoine de – Micul print
4. Twain, Mark – Aventurile lui Tom Sawyer, Print si cersetor
5. Scrisoarea III (Mihai Eminescu)
6. Amintiri din copilarie - Ion Creanga
7. Calin (file din poveste) Mihai Eminescu
8. Alexandru Lapusneanul - Costache Negruzzi
9. Corigent la limba romana - Ion Minulescu
10. Doua loturi, O faclie de Paste, Canuta om sucit - I.L. Caragiale
11. Pasa Hassan, O scrisoare de la Muselim Selo - George Cosbuc

Sper ca te-am ajutat :*

| sousabo a răspuns:

Stiam eu ca nici macar nu ai buletin? Inca te mai joci cu papusile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! În partea de jos a paginii, pe http://lecturirecenzate.ro/, găsești lista cărților pentru clasa a VI-a. Unele sunt povestite pe scurt chiar acolo, pe acel site.

| Cleopa a răspuns:

Ai putea citi "alice in tara minunilor"-nu mai stiu cine a scris-o, "aventurile lui tom sawyer" de mark twain, "copii capitanului grant" de jules verne, "ocolul pamantului in 80 de zile" de jules verne, "amintiri din copilarie" de ion creanga etc.

| annaangel17 a răspuns:

6...dar unele le-am citit si in a 5-a