| 4bya2000 a întrebat:

Imi puteti da niste carti de literatura clasa a6-a? cele mai multe... funda

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! În partea de jos a paginii, pe http://lecturirecenzate.ro/, găsești lista cărților pentru clasa a VI-a. Unele sunt povestite pe scurt chiar acolo, pe acel site.

| Cleopa a răspuns:

Ai putea citi "alice in tara minunilor"-nu mai stiu cine a scris-o, "aventurile lui tom sawyer" de mark twain, "copii capitanului grant" de jules verne, "ocolul pamantului in 80 de zile" de jules verne, "amintiri din copilarie" de ion creanga etc.

Răspuns utilizator avertizat
| annaangel17 a răspuns:

"Aventurile lui Habarnam si prietenii sai", "Habarnam in orasul Soarelui", "Scoala fricosilor", "Hotii de timp", "George in cautare de comori prin Cosmos"..Si eu am cartile astea acasa

| annaangel17 a răspuns:

6...dar unele le-am citit si in a 5-a

| sousabo a răspuns:

Stiam eu ca nici macar nu ai buletin? Inca te mai joci cu papusile?

| iiGeorgii a răspuns:

Eu sunt in a 7-a. Iti voi da ce mi sa cerut anul trecut.

1. Becher, Stawe H. – Coliba unchiului Tom
2. Renard, Jules – Morcoveata
3. Saint-Exupery, Antoine de – Micul print
4. Twain, Mark – Aventurile lui Tom Sawyer, Print si cersetor
5. Scrisoarea III (Mihai Eminescu)
6. Amintiri din copilarie - Ion Creanga
7. Calin (file din poveste) Mihai Eminescu
8. Alexandru Lapusneanul - Costache Negruzzi
9. Corigent la limba romana - Ion Minulescu
10. Doua loturi, O faclie de Paste, Canuta om sucit - I.L. Caragiale
11. Pasa Hassan, O scrisoare de la Muselim Selo - George Cosbuc

Sper ca te-am ajutat :*