| bogdan25_6508 a întrebat:

Îmi puteţi spune şi mie ce cărţi şi ce autori se fac în clasa a 11-a la Literatură Universală?

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Eu sunt în clasa a-XI-a. Îţi spun ce am studiat până acum şi ce vom mai studia.
Toate lecturile sunt din Literatura Română, nu Universală.

1. Grigore Ureche - Letopiseţul Ţării Moldovei
2. Miron Costin - Letopiseţul Ţării Moldovei
3. Constantin Cantacuzino Stolnicul - Istoria Ţării Româneşti
4. Petru Maior - Istoria pentru începutul românilor din Dacia
5. Gheorghe Asachi - La Italia
6. Vasile Alecsandri - Românii şi poeziile lor
7. Ion Heliade Rădulescu - Repede aruncătură de ochi asupra limbei şi începuturilor românilor
8. Bogdan Petriceicu Haşdeu - Perit-au dacii?
9. Lucian Blaga - Revolta fondului nostru nelatin
10. Vasile Pârvan - Getica
11. Mircea Vulcănescu - Dimensiunea românească a existenţei
12. Mihail Sadoveanu - Creanga de aur
13. Miron Costin - Viaţa lumii
14. Dimitrie Cantemir - Descrierea Moldovei
15. Vasile Alecsandri - Balta albă
16. Costache Negruzzi - Alexandru Lăpuşneanul
17. Literatura populară - Mioriţa
18. Mihail Sadoveanu - Baltagul
19. Lucian Blaga - Meşterul Manole
20. Criticismul Junimist - Aici abordaţi scrierile autorilor Titu Maiorescu, Mihai Eminescu şi Ion Luca Caragiale
21. Mihai Eminescu - Luceafărul, Odă în metru antic, Floare albastră, Revedere, Trecut-au anii
22. Ion Creangă - Amintiri din copilărie, Povestea lui Harap Alb
23. Ioan Slavici - Mara
24. Ion Luca Caragiale - O scrisoare pierdută
25. Liviu Rebreanu - Ion
26. Mihail Sadoveanu - Zodia Cancerului
27. George Călinescu - Enigma Otiliei
28. Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război
29. Mircea Eliade - Maitreyi
30. Garabet Ibrăileanu - Adela.

PS - Nu este obligatoriu să le studiaţi pe toate. Depinde de profesor, el va parcurge doar lecturile care le consideră importante pentru Bacalaureat.

O zi frumoasă, pa-pa.