| CeFaciDiseara a întrebat:

Imi puteti recomanda niste carti de Caragiale in care este evidentiata natura umana, in special defectele oamenilor?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.Uite aici:
-Doua loturi;
-D-l Goe;
-Vizita;
-1 Aprilie;
-D-ale carnavalului;
-O noapte furtunoasa;
-Napasta;
-Lantul slabiciunilor;
-Justitia Romana;
-etc.
Dar cum au spus si ceilalti toate operele sale(sunt peste 100 de opere) contin caracterizarea personajelor; defecte sau nu, Ion Luca Caragiale le-a scris nu doar pentru bani, faima sau pentru a fi printre cei mai apreciati autori din Romania, ci a scris acele opere special facute pentru noi, pentru a atrage publicul care in reprezinta acum.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Funda?

8 răspunsuri:
| OnlyTheScript a răspuns:

O scrisoare pierduta happy(citeste-o e foarte faina) si da, din cate cred eu in aceasta scriere sunt prezentate niste defecte ale oamenilor, gen dragostea (ai sa vezi tu), naivitatea, uneori prostia laughing ( Ghita Pristanda)big grin funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caragiale, in mai toate scrierile sale, a scos in evidenta defectele oamenilor. Poti saa citesti orice e scris de el. MMai ales ca e atit de actual!

| IuliaF a răspuns:

Ai putea sa citesti si d'ale carnavalului...si acolo defectele oamenilor sunt foarte bine evidentiate( gen:ipocrizia)

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Momente si schite

| Ralushikaralushikamika a răspuns:

Poti citi ''Lantul slabiciunilor'', ''Bacalaureat''. Acestea evidentiaza modul de operare in tara, educatia in scoala si acasa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E suficient una singura: Momente si schite. Gasesti acolo toate defectele imaginabile ale oamenilor. Si, culmea! Desi cartea e scrisa acum mai bine de un secol, e al dracului de actuala!

| CeFaciDiseara explică (pentru pastru009):

D'ale carnavalului nu este o piesa de teatru?

| pastru009 a răspuns (pentru CeFaciDiseara):

Buna.Scenariul este amuzant.Si da, este piesa de teatru.Imi dai fundita?
Eu iti recomand sa te uiti la piesa pe net. big grin