| wolder a întrebat:

Imi puteti spune niste carti MUST READ?

3 răspunsuri:
| Faur_Delia_1997 a răspuns:

Pai eu cred ca pana acum pentru mine cele mai multe carti MUST READ au fost
Percy Jackson
Tronul de clestar
Cand esti vrajitoare
Paranormal
Alegerea
Hex Hall.

| minrest a răspuns:

Wolder, citeste Dostoievschi, Thomas Mann, Stendhal, Robert Merle, mai accesibili Dickens, Balzac, asa o sa ti se dezvolte gustul, apoi Proust, mai tarziu Foulkner, Albert Camus, in general citeste beletristica buna, si daca nu iti place un autor sau roman nu il citesti pur si simplu. Asa ti se va dezvolta gandirea, vei prinde gust poate si pentru stiintele sociale, iar apoi vei citi istorie, antropologie culturala, chiar filozofie, ce o sa-ti placa. Si in rest, citesti orice iti place, evident. Te salut.

| Cameliapantiru a răspuns:

Draga mea, nu exista o lista de carti ''must read'' fixate, ci difera in functie de preferintele si experinetele de lectura ale celui care o realizeaza. Recomandarea mea e sa citesti integral clasicii, romani si straini, iti vei forma o cultura literara si chiar generala de inalt nivel. O seara faina!