| AvalohAlyn a întrebat:

Biblia e un "must-read"?
Chiar și acum?
Voi cum stați cu acest "must -read"?

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru o înţelegere mai profundă trebuie să citeşti şi alte cărţi explicative privind modul cum acesta a fost scrisă, pasajele scoase din ea din cauze mai puţin cunoscute populaţiei, curentul care a stat şi stă la baza credinţei ortodoxe, etc. A crede în ceva nepalpabil/ imaterial este de convingerea fiecărui individ.
Pa, pa.

| Celcestietot a răspuns:

Este bine sa citesti Biblia ca sa aflii daca este real Dumnezeu de exemplu. Oamenii de stiinta, arheologii si multi altii din diferite domenii aproba existenta lui Dumnezeu. Sunt oameni inteligenti cu studii deci care aproba existenta unui creator. Acum sper ca nu o sa te iei de 2-3 atei pacaliti de sectele ateismului si o sa negi existenta lui Dumnezeu. Chiar iti recomand sa citesti Biblia si sa te uiti si in paralel daca aceste evenimente chiar s-au intamplat, si atunci o sa aflii ca asa este. Care este scopul vietii noastre, daca nu acela de a fi cat mai aproape de Dumnezeu? Gandeste-te putin.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dumnezeu exista e cat se poate de real, BIBLIA nu e o escrocherie e ceva real totul e cat se poate de adevarat OMUL e o fiinta ceva de groaza citeste cartea si ai sa afli tot.

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste-o, inca este actuala, si va fi pana in vesnicii.

| brokxy a răspuns:

Eu nu as citi o carte falsa. In Dumnezeu eu cred dar Biblia a fost scrisa de oameni nu de Dumnezeu si Biblia stiai ca a fost schimbata de catre biserici de-a lungul secolelor s-au adaugat si eliminat parti?
Cu preotii astia violatori si pedofili sa ma credem si ca Biblia e reala? hahaha amuzant

| Celcestietot a răspuns (pentru brokxy):

,,Cu preotii astia violatori si pedofili sa ma credem si ca Biblia e reala? '' PAI ce treaba are saraca Biblie cu practicile oamenilor? Chiar asa de slaba esti incat te lasi influentata de comportamentul multora? Biblia a fost scrisa prin oamenii lui Dumnezeu practic, nu de oricine.

| mentholinks a răspuns (pentru brokxy):

Sa treci și pe la mine sucubițo.

| unvecin a răspuns:

Ce mai faci? Parcă ai lipsit o vreme.

| Celcestietot a răspuns (pentru unvecin):

A lipsit doar de pe aceasta categorie, in rest nu.

| BlackOldSun a răspuns:

Oamenii care sunt prea putin dezvoltati neuronal si se lasa prostiti de legende ar trebui sa isi deschida mintea si sa inlature Legile bisericilor indiferent de popoare : Crede si nu cerceta... O musamalizare, Religiile nu sunt altceva decat : interes, placebo, un impuls pentru auto-vindecari pentru ca inca batem pasul pe loc. Nu evoluam.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Biblia este o carte plina de minciuni, istorii inventate si caractere pagane. Este mai mult decat evident. La fel de evident este faptul ca majoritatea crestinilor nu vor recunoaste niciodata asta pentru ca ei insisi resping o gramada de lucruri dovedite in biblie, precum faptul ca sarpele a spus adevarul si Yahve a mintit, fapful ca Yahve nu era omnipotent si omniprezent iar pe deasupra mai era si un criminal insetat de sacrificii umane. Este un "must-read" doar pentru cultura ta generala, sa intelegi lucrurile de mai sus, care sunt evident dovedite in biblie dar niciodata acceptate de tipica mentalitate limitata a crestinilor.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Oho prietene, ai o părere greșită! Când a cerut Dumnezeu sacrificii umane în Biblie? Tu cred că vorbești de alt Dumnezeu, nu de Cel adevărat. Tu promovezi budismul, hinduismul și satanismul, nu o spun așa fără dovezi, ci comentariile tale și profilul asta spun. De ce noi am fi mai limitați în gândire când tu promovezi credințe de 3 ori mai multe ca noi? Gândește-te puțin și încearcă să scapi de aceste gânduri necurate. Numai bine îți doresc, Hristos fie cu tine și să te aducă pe calea cea bună! Iisus te iubește, nu uita!

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Celcestietot):

Vechiul Testament este plin de sacrificii umane
http://crestinismulexpus.blogspot.com/......al-in.html

Acum vei spune ca nimic din ce este acolo nu are legatura cu sacrificiile umane, sau vei baga oricare alt motiv care sa se conformeze cu credinta ta dar care nu are nicio legatura cu versetele in sine, chiar si cand vezi versete precum:
"4 cei doi rinichi şi grăsimea de pe ei, de pe coapse, şi prapurul ficatului, care va fi dezlipit de lângă rinichi.
5 Preotul să le ardă pe altar ca jertfă mistuită de foc înaintea Domnului. Aceasta este o jertfă pentru vină."

Nu stiu ce poate fi mai evident de atat :))
Biblia este atat de haotica si plina de contradictii ca majoritatea crestinilor au credinte contradictorii si ajung la un punct in care nu mai stiu ce sa creada.

Intrebi de ce va consider mai limitati in gandire? Nu stiu daca esti constient de asta, dar cele mai sarace si mizerabile tari din lume sunt in acelasi timp si cele mai indoctrinate din punct de vedere religios. Romania chiar daca nu este chiar precum Somalia sau Zimbabwe nu face exceptie. Romanii sunt incredibil de indoctrinati si ignoranti, ca atare situatia tarii este pe masura, pentru ca sunteti slabi, ignoranti, indiferenti, nepasatori, habotnici, in loc sa actionati, asteptati zeul iudeo-crestin inexistent s-o faca. Coruptie este peste tot, diferenta este mentalitatea oamenilor, in unele tari actele extreme de coruptie si "hotie" nu sunt tolerate, motiv pentru care tarile respective o duc mai decent din punct de vedere economic. In Romania coruptia este total tolerata si lasati politicienii sa-si faca de cap. Educatia si indoctrinarea religioasa isi spun cuvantul aici. Degeaba va plangeti pe Facebook si tot sustineti ca sfarsitul e aproape iar Isus va veni din nou sa va salveze, pentru ca Isus n-a existat niciodata si ca atare nu va veni niciodata. Oamenii care conduc religia in Romania sunt mana in mana cu oamenii care va platesc cu 1200 de lei pe luna salariul minim de economie. Religia a fost dintotdeauna o institutie bogata care si-a tinut reprezentantii in lux in timp ce oamenii de rand traiau in mizerie, asta se intampla din evul mediu incoace pana in prezent si nu se va opri pana nu realizati in ce minciuni sunteti obligati de la nastere sa credeti orbeste. Crestinismul nu a dat niciodata nimanui dreptul la libera alegere. Cand a fost instaurat i-a torturat cu forta pe pagani si i-au obligat sa se converteasca la crestinism. In prezent marea majoritate a crestinilor au fost indoctrinati de cand erau bebelusi fara sa aiba capacitatea sa decida ce sa creada sau nu sau macar sa aiba habar de ce se intampla in jurul lor.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

In primul rand, eu nu sunt indoctrinat. In al doilea rand, nu iau minimul pe economie. In al treilea rand, de ce vorbesti despre credinta si dai citate din Biblie cand tu nu crezi in asa ceva? Haide sa vorbim si de Mos craciun care vine iarna cu renii si ne aduce cadouri, daca este sa punem problema asa. Da-mi citat din cartea lui Mos Craciun.