| dodicuta a întrebat:

Imi puteti spune o nuvela mai scurta de B. S. Delavrancea sau I.L.Caragiale?
Sa fie nuvela, nu povestire.

5 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Hagi-Tudose de B.S.Delavrancea

| lexi21 a răspuns:

"Kir Ianulea" e preferata mea

| IpDana a răspuns:

In vreme de razboi de I.L.Caragiale, e foarte faina happy

| MirunaP a răspuns:

In vreme de razboi
Pacat
La hanul lui Manjoala
Canuta om sucit
Calul dracului
La conac
Norocul culegatorului
Doua loturi
Noaptea Invierii
Abu-Hasan

| Andarline a răspuns:

Uite cateva de Ion Luca Caragiale:,,O faclie de Paste",,,In vreme de razboi'',,,Canuta om sucit",,,Pacat'',,,La hanul lui Manjoala'',,,Kir Ianulea",,,Calul dracului",,,La conac",,,Norocul culegatorului",,,Doua loturi",,, Grand Hotel,, Victoria Romana",,, Noaptea Invierii",,, Abu-Hasan".
Si de B.S.Delavrancea:,,Bunicul",,,Bunica",,,Boaca si Onea",,,Neghinita",,,Domnul Vucea",,,Un om si un maestru",,,Angel Demetriescu",,,Zobie",,,Hagi Tudose",,,Micutii",,,Sultanica",,,Sorcova",,, Mos Craciun",,, Bursierul",,, Irinel",,, Palatul de clestar".
Sper ca sunt bune!