| Miihaa a întrebat:

Imi recomandati si mie niste carti din literatura universala?

11 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Iti recomand o carte pe care o vei citi pe nerasuflate. Asta doar daca iti place literatura de dragoste cu suspans, androginic si metempsihoza, un cuplul arhetipal ce se caută şi se reîntregeşte în şapte perioade istorice foarte diferite.
Dupa ce termini de citit sa imi spui ce parere ai.
- Adam şi Eva de Liviu Rebreanu - merit o funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tristan și Isolda, e absolut minunată!

| oFrunza a răspuns:

Imi amintesc de tine de Yrsa Sigurdardottir

| ALGator a răspuns:

Mujicii al lui Cehov. E clasica dar nu invechita. Scrisa cu dramatism si realism putin intilnit, fara menajamente si cosmetizari nationaliste.

| Chrisantonio75 a răspuns:

Eu iti recomand seria cartilor: Percy Jackson si Olimpienii scrisa de Rick Riordan; Harry Potter scrisa de J.K Rowling; Winnetou scrisa de Karl May; Cronicile Familiei Kane scrisa de Rick Riordan; Scoala Robinsonilor scrisa de Jules Verne.

| Andreea2239 a răspuns:

PENELOPE DOUGLAS - Intimidare
PENELOPE DOUGLAS Rivali
Astea oua sunt geniale. Mai poti citi si Suge-o, Ramona -Andrei Ciobanu si Jurnalul unui Adam (1 si 2) - Bogdan Marcu

| bogdan72 a răspuns:

Maestrul si Margareta, Mihail Bulgakov
1984, George Orwell
Padurea norvegiana, Haruki Murakami
Punct si contrapunct, Aldous Huxley
Cimitirul din Praga, Umberto Eco
De veghe in lanul de secara, J.D. Salinger
Notre-Dame de Paris, Victor Hugo

| bogdan72 a răspuns (pentru gogu220):

Fara suparare, dar Adam si Eva nu e mare literatura. Regasirea cuplului arhetipal devine foarte previzibila dupa primele 2-3 capitole, eruditia lui Rebreanu ii limiteaza arta narativa: nu ca nu s-ar fi informat despre perioade, dimpotriva, cele indepartate par scrise din carti de istorie, se chinuie mult sa descrie mecanic societatea respectiva uitand de personaje, de povestea lor (numai cateva sunt descrise bine); este un proiect interesant raportat la scrierile lui, ambitios chiar, dar nu stiu daca si unul reusit. Ulise, Noaptea de Sanziene si cam orice scriere a lui Umberto Eco, sunt exemple mult mai bune de realism mitologic, literatura conceptualizata, respectiv de plasare a cititorului intr-o perioada istorica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Livada de vişini De Anton Pavlovici Cehov
Nikos Kazantzakis, Zorba Grecul
Mos Goriot, de Honore de Balzac
Lev Tolstoi: Anna Karenina

| Connor300 a răspuns:

Winnetou, Old Surehand, Testamentul incasului, toate de Karl May. E o carte superba. Acolo arata adevarata prietene. E o carte de aventura, care are parte de mult suspans.

| Felissa13Eden a răspuns:

Elias si spioana carturarilor
De veghe in lanul de secara
Sa ucizi o pasare cantatoare
Poveste de Craciun
Micul print
Dragostea in vremea holerei
Rosu si Negru
Trilogia Cercul Secret
Inferno
Codul lui DaVinci
Inger si Demon
Alice in tara minunilor
Narnia
O poveste haioasa
Numara stelele
Toporisca