| Anonim1045 a întrebat:

Ce carti din literatura universala imi recomandati?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Victor Hugo-Mizerabilii, Oamenii mării, Eugene Sue-Misterele Parisului, Charles Dickens-Marile speranţe, Oliver Twist, David Copperfield, Hector Malot-Singur pe lume, cărţile lui Alexandre Dumas, Michel Zevaco, Paul Feval, Maurice Druon, Karl May, Jules Verne, surorile Bronte cu La răscruce de vânturi, Jane Eyre, Necunoscuta de la Wildfell Hall, Jane Austen-Mândrie şi prejudecată, Emma, Wilkie Collins-Femeia în alb, Piatra lunii, Daphne du Maurier-Rebecca, Golful francezului, Margaret Mitchell-Pe aripile vântului, Jokai Mor-Omul de aur, Diamante negre, Theophile Gautiere-Căpitanul Fracasse, John Galsworthy-Forsyte Saga, Henryk Sienkiewicz-Quo Vadis, Potopul, Prin foc şi sabie, Pe câmp de luptă, Katherine Anne Porter-Corabia nebunilor, Umberto Eco-Numele trandafirului, William Golding-Împăratul muştelor, J D Salinger-De veghe în lanul de secară, Ken Kesey-Zbor deasupra unui cuib de cuci, Simone de Beauvoir-Toţi oamenii sunt muritori, Boleslav Prus-Faraonul, Glendon Swartout-Binecuvântaţi animalele şi copiii, Patrick Suskind-Parfumul, Harper Lee-Să ucizi o pasăre cântătoare, John Steinbeck-La est de Eden, Joia dulce... aş putea continua la infinit, sunt multe cărţi bune care merită şi trebuie citite...

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Negura de Miguel Unamuno, Nunta in decembrie de Anita Shreve, Dama cu camelii de Alexandre Dumas fiul, Poveste de iubire de Erich Segal

mira
| mira a răspuns:

"Forsyte Saga" de J.Galsworthy.6 volume.Este un roman-fluviu.

| Vizitiul a răspuns:

Astronomie : Pamant, Cer si Planete - J. B. Kaler
Amenintari la adresa securitatii - Grigore Alexandrescu
Civilizatia Egiptului greco-roman. Plutarch "Despre Isis si Osiris" - Miron Chio
◦Autoaparare psihica. Cum sa devii imun la manipulare - Radu Mihai CRISAN. Lectura placuta!

Răspuns utilizator avertizat
| ruxandraaaaioanaaaa24 a răspuns:

Iti recomand: -Marc Levy: "Si daca e adevarat...", "Te voi revedea"(continuare primului volum), "Copii libertatii".
-Monteil, Claudine-Marea iubirii pierdute
-Magris, Claudio-Calatorie nesfarsita
-Appelfeld, Aharon-Pe neasteptate, dragoste.

Sper sa-ti fie de folos raspunsul meu! happy

| Irina a răspuns:

Iti recomand:
- romanele lui David Lodge (ca sa vezi daca iti place stilul poti incepe cu "Cat sa-ntindem coarda");
- F. Scott Fitzgerald -Marele Gatsby;
- Charles Dickens - David Copperfield;
- Charles Dickens - Marile sperante;
- Anne Rice - Lasher;
- Francois Brune - Mortii ne vorbesc;

| ducu a răspuns:

Eu iti recomand un pachet promotional cu o selectie foarte buna ce include 19 volume ale clasicilor literaturii universale.

Pachetul promotional include urmatoarele carti: Aminta Epistolarul - Torquato Tasso,
Arria Marcella - Theophile Gautier,
Aventurile lui Peregrine Pickle - Tobias Smollett,
Calatorie in jurul lumii - Georg Forster,
Calatoriile lui Gulliver,
Povestea unui poloboc si alte satire - Jonathan Swift,
Comedianta framantari - Wladyslaw Reymont,
Conacul din Ulloa - Emilia Pardo Bazan,
Diamantele negre - Jokai Mor,
Eppur si muove - Jokai Mor,
Familia Maia – episoade din viata romantica - Eca de Queiroz,
Fara intoarcere - Theodor Fontane,
Faraonul Prus,
Faunul de marmura - Nathaniel Hawthorne,
Filipice - Marcus Tullius Cicero,
Filocolo - Giovanni Boccaccio,
Izbanda familiei - Rougon Emile Zola,
Lucien Leuwen - Stendhal,
Nababul Alphonse - Dauset,
Atacul de la moara - Emile Zola

L-am gasit pentru tine la un pret foarte bun aici: http://ofertecarti.com/......niversale/

| Chesca a răspuns:

Scriitori precum Octavian Paler, Albert Camus, Andre Gide, John Fowles, Nikos Kazantzakis, Orhan Pamuk, Amin Maaluf, Naghib Mahfuz. Indreapta-te spre marea cultura, este o cale regala...