| DonarisDona a întrebat:

Îmi spune și mie cineva câte opere sunt de învățat în total? Știu ca unele au slabe șanse de a fi date și as vrea sa știu care sunt acelea și care s cu șanse mari de dat anul acesta 2019. Mulțumesc frumos

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Sunt cam 14 in total pe real, pe uman cu 3 in plus (am apriximat).

| DonarisDona explică (pentru Celcestietot):

Poți sa mi spui și care sunt astea 14?

| christine99 a răspuns:

Iona de Marin Sorescu nu o sa dea ca este prea grea, cele de anul trecut nu se vor repeta, ramane restul.

| LeQueenDuMal a răspuns (pentru DonarisDona):

Eu sunt la mate-info, iar operele pe care noi le-am studiat sunt: operele epice: Harap-Alb, Ion, Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Morometii, Baltagul, Moara cu noroc; lirice: Floare Albastra( sau Luceafarul), Plumb, Flori de mucigai, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Riga Crypto, Leoaica tanara iubirea; dramatic: O scrisoare pierduta.

| LeQueenDuMal a răspuns:

De fapt, Riga Crypto e opera epica, greseala mea.