| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, as vrea sa încep prin a spune ca am intrat la Academia de Politie cu una dintre cele mai mari medii- top 15, însă cred ca voi fi respins la medical, după 2 ani de invatat zi de zi, parca e un șoc, vreau sa dau la drept și întrebarea mea este, dacă 4 ani de zile învăț constant in fiecare zi, iar in anul 4 încep sa ma pregătesc mai intens pentru INM, am șanse sa intru? Sau admiterea tine intr-o pondere mai mare de statutul intelectual, nativ, al fiecărui individ, deoarece am auzit ca se da interviu, la care nu prea pot sa învăț nimic, acolo e vorba doar de cum e fiecare, întreb aceasta deoarece sunt extrem de dezorientat, m-am axat pe academie total, fără un plan B, mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg cum ai intrat la Academie daca nu ai sustinut probele sportive.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Am spus foarte clar ca medicalul a fost lasat ultimul, eu am dat și psihologicul și sportul și scrisul, s-a afisat ierarhizarea notelor, și sunt primul la poliția de frontiera pe tara și al 14 lea pe toată academia, dar au lasat medicalul la final ca sa dea doar cei admiși, nu toti candidații, in caz ca un admis pica, se ia următorul de pe linie

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, am inteles acum. Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, analizele medicale, testele psihologice si vizita medicala se sustin INAINTE sa dai examenul de admitere la Politie sau Armata, fiind obligatorii si eliminatorii.

Asadar nu-mi este clar cum ai intrat tu la Politei, daca nu ai trecut prin proba medicala si cea sportiva?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa încep prin a spune ca am intrat la Academia de Politie cu una dintre cele mai mari medii- top 15.
Deci, ai intrat sau nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa încep prin a spune ca am intrat la Academia de Politie cu una dintre cele mai mari medii- top 15.
Deci, ai intrat sau nu? Da, ai șanse.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă ai intrat la academia de poliție cu una dintre cele bmai mari medii nu inseamna ca esti admis? Nu prea inteleg întrebarea. In orice caz, presupun ca la interviu vor tine cont si de medie si de tine ca personalitate.

| Floridori a răspuns:

Din conversatia pe cealalta tema, eu credeam ca tu planuiesti sa dai la Academia de Politie la anul, sau cumva in viitor, de aceea am si intrebat daca vei merge sa investighezi problema (in primul rand pentru propria ta sanatate, dar si pentru a avea timp sa existe modificari in bine astfel incat sa ai sanse indubitabile sa treci medicalul). Desigur, ma bucur daca vei investiga oricum, dar ma gandesc la faptul ca examinarile medicale au fost programate acum, la inceputul lui septembrie, pana pe 13, daca nu ma insel si nu prea mai ai ce face in aceasta situatie.
Daca te consoleaza cu ceva, iti spun ca in general se iau in calcul doar primele doua cifre dupa virgula, deci in cazul tau 0, 12 (faptul ca la examinarea clinica se trece si o a treia cifra, este mai mult in scop orientativ; ca si la tensiune, de altfel). Asta inseamna ca esti undeva la limita.Ai putea fi norocos, totusiwinking Asta nu inseamna sa nu investighezi mai departe care ar putea fi cauza principala...

Cat despre inteligenta, IQ-ul cu care te-a inzestrat natura nu se poate schimba, insa inteligenta unui om nu tine numai de asta.Eu consider (si nu numai eu) ca totul este 90% talent si 10% munca, deci o persoana cu inteligenta extraordinara care nu depune niciun efort, oricum va fi mai stralucita decat un om cu inteligenta medie care munceste si invata in fiecare zi, dar in mod categoric dintre doi oameni cu inteligenta medie va fi mai avantajat cel care munceste mai mult, invata, se informeaza.
Scoala/facultatea nu vizeaza neaparat IQ-ul, ci nivelul de cunoastere si informatie dobandit.Da, unul cu inteligenta peste medie va fi mai avantajat pentru ca are o baza mai buna, o memorie excelenta, are deja 90% din reteta fara a depune prea mult efort, dar astfel de persoane geniale sunt putine.Majoritatea oamenilor au o inteligenta medie, deci competitia va fi intre ei. Dintre acestia, cei cu mai multe posibilitati vor fi cei care au acumulat cele mai multe cunostinte si le-au memorat astfel incat sa aiba sens, sa aiba logica si sa fie intelese.
Consider ca oricine, daca vrea cu adevarat, poate ajunge acolo unde doreste.
Inteleg ca te simti dezorientat deoarece esti in dubii in privinta examinarii medicale si nu te-ai gandit la o varianta de rezerva, dar inca nu stii ce se va intampla, deci nu te anticipa "tragediei".Nu are sens sa ne necajim pentru lucruri care inca nu s-au intamplat.
As vrea sa vii aici peste cateva zile si sa spui ca ai intrat si ca iti bate inima atat de tare de bucurie incat nu stii cum sa potolesti pulsul happy
Dar chiar daca asta nu se va intampla, pari un tip educat, cu capul pe umeri, inteligent, muncitor, deci ai toate atuurile pentru a te adapta unei noi situatii si pentru a ajunge acolo unde doresti, indiferent de obstacole.
Pricep, poate fiind mai emotiv, ai aceste momente de anxietate, insa sunt normale.In realitate, faptul ca ai fost printre primii denota faptul ca poti orice si ai putea sa fii printre primii in orice alt domeniu.Inteligenta si dedicarea nu cunosc limite.Creierul uman este o resursa nelimitata.Limitele le pui doar tu.Frica, emotiile te-ar putea limita in anumite situatii, dar pentru ca esti un baiat inteligent, sunt convinsa ca vei transforma aceste lucruri intr-un impuls de energie ce te va ambitiona pe viitor sa ajungi mereu acolo unde iti vei propune.
Mult succes!

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Multumesc de încurajare, o sa ma hotărăsc lunile astea ce voi face, deocamdată am nevoie de o pauza