| sabin89 a întrebat:

În satul Cocorăşti, se punea problema înfiinţării a încă unei şcoli, întrucât dascălul Clăiţă nu mai făcea faţă la atât de mulţi copii. Şi pentru asta mai era nevoie, evident, de încă un dascăl. S-a hotărât să fie trimis Huţu, un băiat de 15 ani, la oraş, să urmeze acolo un curs de un an sau doi la o şcoală superioară, să-şi ia atestatul şi apoi să se întoarcă în sat ca dascăl.
Aşa era pe vremea aia? Un adolescent de 16 sau 17 ani putea fi numit dascăl? Foarte curios mai este şi faptul că prietenul lui, cel care în nuvelă vorbeşte la persoana întâi, era mai tânăr decât Huţu (nu se spune cu cât, dar avea deci mai puţin de 15 ani) şi deja parcursese acele faze: fusese la şcoala de la oraş şi avea atestatul. Cum era pe atunci? (Budulea Taichii).

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Și bunica a predat pe când avea 14-15 ani, pe acolo, bine la copii de școală primara dar tot era ceva.

| sabin89 explică (pentru Catrice):

Făcuse vreun curs? Avea atestatul?

| Catrice a răspuns (pentru sabin89):

Nu-mi amintesc sa fi zis ceva, țin minte doar ca terminase cele 8 clase înainte sa fie "recrutata". A fost oricum pentru un an sau doi.