| anonim_4396 a întrebat:

Indica, printr-o sageata, elementul regent pentru fiecare cuvan subliniat si incercuieste-le numai pe acelea care sunt complemente:

(Venind) spre casa, descoperisem (in apropiere) o gradina (inflorita) cu stanjenei care isi ridicau (lujerele) firave. Privirea (spre florile) (de o frumusete) rara mi-a fost distrasa (de o raritate) si mai mare: o magnolie. Am intrat (ca un cunoscator) si nu m-am oprit decat in fata petalelor (ca niste palme) rasfirate ale unei statui. Aparitia (dintr-un gang) a stapanului nu m-a mirat si i-am spus (acestuia) ca sunt oaspetele (arborelui) sau. Cuvintele puse in paranteza sunt cele subliniate*

1 răspuns:
| ladyMillion a răspuns:

Venind->descoperisem (cum descoperisem? venind= complement circumstantial de mod, deci incercuit)
in apropiere-> descoperisem (unde descoperisem? in apropiere= complement circ de loc, deci incercuit)
inflorita-> gradina(ce fel de gradina? inflorita=atribut adjectival, neincercuit)
lujerele-> ridicau (ce isi ridicau? lujerele= complement direct, deci incercuit)
spre florile-> privirea(ce fel de privire? spre florile=atribut substantival, deci neincercuit

Voi termina raspunsul mai tarziu, am ceva de facut, lasa-mi un mesaj